Nanopac - strona główna
NanopacNanotechnologiaProduktyKontaktFAQ

Wybrane pojęcia
Fotokataliza z TiO2
Zastosowanie
powłok TiO2
Nanocząsteczki
srebra (Ag)
Zastosowanie
powłok Ag

Nanotechnologia

Nanotechnologia to technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii, na poziomie budowy atomu. Przyjęło się zaliczać do nanotechnologii działania na cząsteczkach mniejszych niż 100 nm (nanometrów).

Nanotechnologia interesuje się materiałami i układami, których struktury i elementy wykazują osobliwe i znacznie doskonalej rozwinięte fizyczne, chemiczne i biologiczne własności i w których zjawiska oraz zachodzące w nich procesy spowodowane są ich nanorozmiarami. Celem nanotechnologii jest wykorzystanie tych właściwości poprzez osiągnięcie kontroli na poziomie atomowym i molekularnym cząsteczek oraz opracowanie skutecznego sposobu ich wytwarzania i wykorzystania. Zachowanie cząsteczek w "nanoskali" jest nie do przewidzenia w porównaniu z obserwowanym w większych cząsteczkach. Możliwość zmniejszenia wymiarów cząsteczki do nanoskali prowadzi do uzyskania wyjątkowych własności nanowłókien węglowych, cienkich folii, struktur opartych na DNA czy emiterów laserowych.

Nanotechnologia obok biometryki, energetyki słonecznej i biotechnologii jest dziedziną rozwijającą się najszybciej. Przodują w niej Japończycy, Koreańczycy, Amerykanie i Niemcy. W świecie nanotechnologią zajmuje się już co najmniej milion osób. Rządy państw i firmy prywatne przeznaczają na badania z zakresu nanotechnologii gigantyczne fundusze. Dziedzina ta według analityków amerykańskich stanie się w najbliższych latach rdzeniem gospodarki USA. Przewiduje się, iż do roku 2011 światowy rynek osiągnie wartość obrotów biliona dolarów w dziedzinie nanocząsteczek. Sam rynek produktów fotokatalitycznych na bazie dwutlenku tytanu (TiO2) szacowany jest na co najmniej 20 miliardów dolarów tylko do 2005 roku.

To dzięki rewolucyjnym osiągnięciom nanotechnologii naukowcy prowadzą wyścig w projektowaniu i produkcji materiałów o właściwościach rodem z science fiction. Powstanie materiałów sto razy bardziej wytrzymałych niż najtwardsza stal, mundurów wojskowych lekkich jak piórko i kuloodpornych, zabezpieczających żołnierzy przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi a ponadto zmieniających kolor w zależności od barwy otoczenia, głowic do zapisu i odczytu twardych dysków komputerowych o grubości zaledwie kilku atomów to tylko kwestia czasu lub fakt już zaistniały. Niezniszczalne powłoki pojazdów wojskowych mogące odbudować się po uszkodzeniu pociskiem tak, że nie będzie śladu po nim opracowali amerykańscy uczeni. Nanokapsułki, podlegające biodegradacji, zawierające śladowe ilości leku są już podawane pacjentom chorym na cukrzycę (insulina wziewna) a nanocząsteczkii zawierające cenne witaminy lub inne składniki przenikające w głąb skóry to w kosmetyce już oczywistość tak jak nanocząsteczki leku pokrywające wewnętrzne powierzchnie soczewek kontaktowych pozwalające aplikować leki bez konieczności używania kropli. Pacjenci z uszkodzonym rdzeniem kręgowym mogą oczekiwać przywrócenia przewodzenia nerwów dzięki pracy naukowców nad sztucznymi nerwami, nanotechnologia pomoże w przywróceniu funkcji neurologicznych. Także chorzy na raka czekają na powszechne zastosowanie specjalnych nanocząstek, które w sposób selektywny będą łączyć się i zabijać tylko komórki rakowe pozostawiając te zdrowe w stanie nienaruszonym.

Także dzięki osiągnięciom nanotechnologii powstają rewelacyjne powłoki fotokatalityczne samoczyszczące, bakteriobójcze, superhydrofilowe, zabijające zapachy, utwardzające oraz rewolucyjne ogniwa fotoelektrochemiczne (generujące elektryczność) na bazie nanocząsteczek dwutlenku tytanu (TiO2). W odkryciach i produkcji z zakresu powłok fotokatalitycznych i ogniw fotoolektochemicznych olbrzymi udział ma firma Nanopac, która specjalizuje się w tej branży i należy do ścisłej czołówki producentów w tym zakresie.

do góry   « strona główna