Nanopac - strona główna
NanopacNanotechnologiaProduktyKontaktFAQ


FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czy fotokataliza potrzebuje bezpośrednio padającego światła?

Niekoniecznie. Proces fotokatalizy zachodzi nie tylko przy bezpośrednim naświetleniu, lecz również przy świetle odbitym, a również przy świetlówkach fluoroscencyjnym, gdy tylko występuje pewna dawka promieni UV. Oczywiście, naturalne oświetlenie słoneczne jest najlepsze.


Czy zjawisko fotokatalizy zachodzi przy zachmurzonym niebie?

Generalnie tak. Promieniowanie UV występuje również przy zachmurzonym niebie. Przejście poprzez chmury nieco osłabia intensywność promieniowania, lecz mimo to proces fotokatalizy zachodzi.


Czy efekt bakteriobójczy i samoczyszczący zachodzi
w pomieszczeniach?


Tak, ale tylko w pomieszczeniach, do których dociera ultrafiolet przez okna, werandy, świetliki. Zwykła świetlówka fluorescencyjna również emituje pewną dawkę promieni UV. Im więcej doświetlenia tym więcej ultrafioletu i tym lepiej zachodzi zjawisko. Można też oczywiście stosować sztuczne doświetlenie lampami ultrafioletowymi. Takie rozwiązanie może mieć zastosowanie zwłaszcza w pomieszczeniach szpitalnych gdzie stosuje się lampy ultrafioletowe w celach bakteriobójczych. Połączenie fotokatalizy TiO2 i doświetlenia lampami ultrafioletowymi daje wspaniałe rezultaty. Tylko kwestią czasu jest skomercjalizowanie powłok działających też przy świetle widzialnym a więc i przy sztucznym. Nanopac pracuje w tym zakresie.


Czy efekt samooczyszczenia można uzyskać na kaflach, lustrach lub ścianach kabiny prysznicowej tak, aby nie osiadały na niej resztki mydła i nie zostawały ślady po kroplach?

Tak, można uzyskać taki efekt na kaflach, lustrach i ściankach kabin prysznicowych stosując powłoki fotokatalityczne z TiO2 przy odpowiednim dostępie światła. Im więcej światła (a tym samym ultrafioletu) tym lepiej.


Jaką część (% powierzchni całkowitej) pomieszczenia należy pokryć powłoką, aby uzyskać zadowalający efekt usunięcia zapachów
w zakładzie przetworu ryb?


Do tego problemu należy podejść indywidualnie określając precyzyjnie istniejące uwarunkowania oraz zamierzone cele. Efekt finalny zależy wprost proporcjonalnie od wielkości spryskanej powierzchni i ilości światła. Z doświadczeń z innych zakładów, z uwagi na znaczny smród panujący w nich, wiadomo, że stosuje się spryskanie prawie 100 % powierzchni pomieszczenia.


Czy zjawisko samoczyszczące, hydrofilowe zachodzi też w nocy?

Tak, gdyż dawka energii pochodzącej z doświetlenia w ciągu dnia działa jeszcze przez wiele godzin.


Czy powierzchnia pokryta powłoką samoczyszczącą czyści się też bez deszczu?

Tak. Proces samooczyszczenia z cząstek organicznych zachodzi przy udziale tlenu i wilgoci z otoczenia. Superhydrofilowa powłoka TiO2 wiąże w reakcjach chemicznych otaczający ją tlen i wodę. Do pełnego oczyszczenia z cząstek nieorganicznych potrzebne jest spryskanie wodą lub deszcz.


Czy ściany i dno basenu kąpielowego pokryte powłoką usuwają bakterie i czyszczą się same? A może i wodę przy okazji?

Proces powyższy najwłaściwiej jest zakwalifikować jako proces oczyszczania wody. Światło UV nie wnika głęboko w warstwę wodną. Z tego powodu proces ma miejsce raczej przy ścianach a nie przy dnie. Powłoki drugiej generacji (będące w opracowaniu przez Nanopac), wzbudzane światłem widzialnym znajdą w tym przypadku zapewne wspaniałe zastosowanie. Dla basenów sugeruje się jednak wykonać fotokatalityczny system oczyszczania wody. Nanopac może zaprojektować i zbudować system oczyszczania wody w basenie wg konkretnych wymogów klienta.


Czy woda w szklance pokrytej TiO2 czyści się sama?

"Dziury elektronowe" w szczególności, są lepszymi utleniaczami niż chlor, stosowany często jako czynnik dezynfekujący i sterylizujący, lub też często wykorzystywane utleniacze, takie jak kwas hipochlorowy, woda utleniona lub ozon. Substancje szkodliwe przylegają do dziur elektronowych a następnie są całkowicie rozkładane na dwutlenek węgla i inne nieszkodliwe substancje. Dziury elektronowe blokują również rozwój bakterii i pleśni. Stąd, można otrzymać czystą, bezwonną wodę przez wlanie do naczynia i mieszanie przy pomocy pałeczki pokrytej TiO2, w świetle słonecznym lub nawet przy lampie. Naczynia szklane pokryte TiO2 posiadają również efekt bakteriobójczy w stosunku do swojej zawartości po wystawieniu do światła. Po umieszczeniu żywej kultury E-coli w szklance i potrząsaniu w świetle fluoroscencyjnym przez 6 godzin, zginęło tylko 10% bakterii. Po wystawieniu na światło słoneczne, zginęło ponad 90% bakterii. Kwiaty w wazonie pokrytym TiO2 będą świeże dłużej niż w wazonie zwykłym, a przy zastosowaniu do akwarium ryb tropikalnych, zapobiega się rozwojowi alg.


Czy koszule spryskane TiO2 trzeba prać? Czy plamią się?

Tak, niestety trzeba prać, choć dla pocieszenia należy powiedzieć, że znacznie rzadziej. Efekt zabijania bakterii w tkaninie powoduje redukcję nieprzyjemnego zapachu potu, co pozwala przedłużyć okresy między praniami. Tkanina "przyjmie" mokrą plamę (hydrofilowość) pochodzenia organicznego i zacznie ją rozkładać. Ułatwi to przyszłe pranie. Zabrudzenia wynikłe z zakurzenia i tłuszczu wydzielającego się ze skóry (zwłaszcza na kołnierzyku) będą znacznie mniejsze.


Czy elewacja tynkowa budynku, która ma na sobie powłokę fotokatalityczną TiO2 będzie miała kiedykolwiek zacieki?

Zacieki powstają z wypływu brudu w czasie deszczu z miejsc brudniejszych na miejsca czyściejsze. W miastach zabrudzenia te mają najczęściej charakter tłustych zabrudzeń pochodzenia przemysłowego. Powłoki fotokatalityczne z TiO2 dzięki superhydrofilowości i efektowi samooczyszczania skutecznie walczą z takimi zaciekami. Ważne jest też, aby "likwidować" w miarę możliwości miejsca skąd może wypływać nagromadzony brud na przykład gzymsy, zakamarki liter reklam, itp. One też powinny być pokryte powłoką i na bieżąco wraz z resztą ściany podlegać samooczyszczeniu.


Czy ściana pomalowana farbą emulsyjną lub akrylową i pokryta dodatkowo fotokatalitycznym TiO2 sama oczyści ślad na przykład po bucie?

W takim przypadku występuje najczęściej uszkodzenie ściany a tym samym i powierzchni powłoki.


Czy na meblach potraktowanych TiO2 będzie osiadać kurz?

Tak, ale znacznie mniej z uwagi na efekt antystatyczny.


Czy TiO2 na ścianach w pokoju nie ma szkodliwych skutków ubocznych dla zdrowia?

Nie. Wręcz przeciwnie. Przebywanie w czystym powietrzu i czystych ścianach to przecież przyjemność i zdrowie. W pomieszczeniu takim na przykład dym tytoniowy (jak i wiele innych odorów i gazów) jest na bieżąco dezaktywowany i nie pozostawia na ścianach i wyposażeniu charakterystycznego żółtawego zabarwienia i smrodu.


Czy kontakt ciała z tkaniną spryskaną preparatem jest bezpieczny? Mam tu na uwadze silne utlenianie na powierzchni? Czy drobinki tytanu mogą przeniknąć przez skórę do krwioobiegu?

Kontakt ciała z tkaniną spryskaną preparatem, przeznaczonym do tkanin, nie jest niebezpieczny, jak i z samym środkiem w stanie płynnym. Powłoki te nie są zakwalifikowane jako szkodliwe dla zdrowia. Niemniej, przy stosowaniu roztworów na bazie rozpuszczalników należy zachować normalne środki ostrożności.


Czy dywan lub tapicerka mebli spryskane preparatem będą wolne od roztoczy? Jeśli tak to czy zaszkodzi im odkurzanie i pranie?

Do chwili obecnej preparat do tkanin nie był testowany pod kątem zwalczania roztoczy. Odkurzanie odkurzaczem nie zmniejsza skuteczności działania preparatów, w odróżnieniu od prania, które może nieznacznie zredukować skuteczność.


Jaka jest minimalna powierzchnia pokrycia dla uzyskania zauważalnego efektu czyszczenia powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym z dużym oknem?

Niektóre firmy japońskie zaczynają stosować kompozycje kwiatowe czy drzewka sztuczne pokryte powłoką fotokatalityczną z TiO2 w celu oczyszczenia powietrza w pokoju. Powierzchnia taka wydaje się jednak zbyt mała, niemniej i ona pracuje. Aby uzyskać spektakularne efekty zmniejszenia stężenia związków lotnych do poziomu prawie zerowego w ciągu paru minut należy pokryć maksymalną powierzchnię pomieszczenia wraz z sufitem. Większość zainteresowanych stosuje zasadę pokrywania wszystkich powierzchni.


Czy przypadkowe wdechnięcie preparatu podczas nanoszenia natryskowego może być szkodliwe dla zdrowia?

Wszelkie prace natryskowe należy prowadzić w masce uniemożliwiającej wdychanie preparatów. Gdyby jednak tak się stało, należy stosować się do załączonej instrukcji.


Czy preparatem można pokryć wnętrza butów skórzanych, drewniaków itd. w celach bakteriobójczych?

Tak, można. Trzeba jednak pamiętać, że efekt bakteriobójczy będzie zachodził przy odpowiednio dużej dawce ultrafioletu. Buty powinny być wystawiane w jasnych pomieszczeniach.


Czy lepiej pokryć kafelki warstwą samoczyszczącą i bakteriobójczą przed ułożeniem czy po ułożeniu?

Bardziej zasadne jest krycie powłoką po ułożeniu podłogi. Pokryte są wtedy też i fugi między kaflami i obrzeża przy ścianach. To tam gromadzi się zawsze najwięcej bakterii. Z tego też powodu na przykład nowe wymogi sanitarne dla podłóg nakazują obrzeża robić w formie zaokrąglonej, aby nie tworzyły się zakamarki wiecznie utrzymujące bakterie.


Czy szklanka poryta powłoką TiO2 nie zmieni smaku napoju, na przykład soku?

Nanopac nigdy tego nie sprawdzał. Niektórzy jednak twierdzą, że woda smakuje lepiej.


Czy preparat można stosować w żaglach jachtów, mając na względzie dużą wilgotność i zasolenie? Czy nie lepsze są preparaty hydrofobowe?

Zapewne powłoka fotokatalityczna z TiO2 utrzymałaby w większej czystości żagiel i zapobiegłaby jego płowieniu. W każdym przypadku należy jednak potwierdzić zgodność reakcji konkretnego materiału z konkretnym preparatem.


Czy na wyrobach ze skóry będzie zachodzić efekt samooczyszczenia?

Głównym celem P&T 230 na skórze jest efekt dezodoryzacji. Występuje jednak również efekt hydrofilowości, a więc nieznaczne oczyszczanie.


Czy przednia szyba samochodu pokryta powłoką może obyć się bez wycieraczek mechanicznych?

W pewnych warunkach tak. Zwłaszcza przy większym deszczu. Zależy to również od zdolności widzenia kierowcy.


Czy kolejne prania tkanin spryskanych preparatem wpłyną negatywnie na skuteczność preparatu? Czy preparat spiera się?

Nanopac nie czynił takich prób. W każdym razie, będzie to zależeć od jakości danej tkaniny i sposobu jej prania. Można oczekiwać zaniku właściwości usuwania zapachów i lotnych związków organicznych po praniu. Kolejne prania mogą stopniowo zmniejszać te efekty.


Czy można rozrzedzić preparat przed natryskiwaniem?

Wykluczone. W żadnym przypadku nie wolno rozcieńczać produktów. Każdy z nich zawiera specjalny skład. Produkty są sprzedawane jako gotowe do nanoszenia.


Jak przygotować karoserię lub szybę używanego samochodu przed pokryciem powłoką fotokatalityczną z TiO2?

W przypadku używanych szyb okiennych lub samochodowych:
 • oczyścić wodą z detergentem a następnie spłukać wodą,
 • całkowicie osuszyć,
 • powierzchnię szklaną przetrzeć szmatką nasączoną alkoholem
  (np. etanol)
 • nanieść powłokę P&T 100 poprzez natrysk lub gąbką.


Czy deska lub muszla klozetowa, pokryta powłoką, będzie wolna
od bakterii już na zawsze?


Właściwości biobójcze będą trwać tak długo, jak istnienie powłoki. W tym konkretnym przypadku trwałość zależeć będzie zapewne od częstotliwości szorowania deski.


Czy powłoki można stosować oprócz szyb też na ramy okienne aluminiowe, plastikowe, drewniane?

Tak, z zastosowaniem odpowiednich powłok na poszczególne podłoża.


Czy malowana ściana tynkowa, która została dodatkowo pokryta powłoką fotokatalityczną TiO2 może w przyszłości być malowana ponownie farbą? Czy ściana nie "odrzuci" farby traktując ją jak zabrudzenie?

Tak, można ponownie malować bez problemu.

Co dobrego dla zdrowia może zrobić powłoka z TiO2 zastosowana
w domu lub biurze? Mam tu na myśli tak zwany "syndrom chorego budynku" ?


Badając problem "chorego budynku" bada się wpływ materiałów budowlanych, cyrkulację powietrza, farby i kleje użyte do wykończenia wnętrz i ich wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Z raportu WHO wynika, iż w co trzecim badanym budynku biurowym wykryto aż 300 szkodliwych substancji chemicznych emitowanych przez materiały budowlane, dekoracyjne i sprzęty, w tym formaldehydy i styreny. Największe ich stężenie występowało w nowych budynkach. Jeśli dodać do tego bakterie i grzyby rozwijające się w klimatyzatorach i w pomieszczeniach z powodu zbyt szczelnych okien (tak modnych teraz) wchłaniane przez płuca, skórę i drogą pokarmową to można współczuć ludziom pracującym w takich warunkach. Tłumaczy to częste schorzenia dróg oddechowych, alergie, bóle i zawroty głowy, osłabienie odporności, dolegliwości dermatologiczne, biegunki, chroniczne zmęczenie i depresje. Powłoki fotokatalityczne z udziałem TiO2 mogą zaradzić temu przy zastosowaniu:

 • na ścianach, podłogach i suficie - zabijanie bakterii i grzybów rozwijających się na nich, neutralizacja lotnych związków organicznych oraz redukcja niebezpiecznych gazów np. tlenków azotu
  z kserokopiarek,
 • na filtrach klimatyzatorów - zabijanie bakterii i grzybów rozwijających się na nich, rozkład lotnych związków organicznych, zapachów,
 • na filtrach instalacji odświeżania i oczyszczania powietrza - zabijanie bakterii i grzybów, rozkład lotnych związków organicznych, zapachów,
 • na wykładzinach podłogowych i tapicerkach - zabijanie bakterii
  i grzybów, rozkład lotnych związków organicznych, zapachów,
 • na sprzętach - zabijanie bakterii i wirusów, rozkład lotnych związków organicznych, zapachów.


do góry   « strona główna